Onlineskak

klik her

 Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

Holdskak

Landsdækkende divisionsskak - og lokal holdskak

Holdskak er en meget populær aktivitet, som næsten alle landets skakklubber deltager i med et eller flere hold, afhængigt at klubbens størrelse. Holdskak spilles dels på landsplan, i Dansk Skak Union's divisionsturnering, som klubhold kan kvalificere sig til via de lokale holdturneringer, og dels i hovedkredsenes lokale holdturneringer.

 

Partierne i Dansk Skak Union's divisionsturnering rates både i DSU og FIDE.

 

International holdskak

Også internationalt spilles der holdskakmesterskaber, først og fremmest det traditionsrige "Skak-OL", som spilles hvert andet år (i de lige årstal) som er en slags verdensmesterskab for skak-landshold.

 

Hvordan spilles holdskak?

Holdskak spilles oftest med hold á 4 spillere (typisk i internationale holdmesterskaber) eller hold á 8 spillere (som i divisionsturneringen), men i lokale turneringer ses også hold med fx 6 spillere. Når to klubber mødes i en holdkamp mødes spillerne to-og-to, holdets spiller 1 fra den ene klub mod holdets spiller 1 fra den anden klub, og spiller 2 mod spiller 2 osv., og spillerne spiller et enkelt parti - i divisionsturneringen med "lang betænkningstid". De enkelte partiers resultater tælles efter holdkampen sammen og pointsummen for de to hold afgør resultatet af holdkampen ("matchen"). I mange lande, og internationalt, fx i Skakolympiaden, spilles holdskak efter matchpoint, således at det hold, der scorer flest "brætpoint" (de enkelte partiers resultater), har vundet matchen - og ved ligestilling ender matchen uafgjort. I DSU's divisionsturnering spilles efter brætpoint.

 

Holdskaksæsonen

Holdskaksæsonen løber over vinterhalvåret fra omkring oktober til april. Klubberne tilmelder hold inkl. styrkeliste over klubbens spillere kort efter starten af vintersæsonen - normalt i september.

 

Pokalturneringen

Et årligt hurtigskakstævne for klubholdene - "Pokalturneringen" - arrangeres i Pinsen.

 

Links

Dansk Skak Unions hold turneringssystem

 

Kommende begivenheder

 DM i Skak 2019

 Odense Mesterskabet 2019

Afsluttede begivenheder

 dm hurtigskak_online_525

Øvrigt

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media