Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Ungdomsskakken FB

OL holdet klar til afrejse

 

 

Kåre Hove Kristensen er medlem af eliteudvalget, og skriver her til skak.dk om årets største turnering set med danske briller:  

 

Søndag aften er der åbningsceremoni for OL i skak i Batumi i Georgien og mandag kl. 15 går det for alvor løs med 1. runde.

 

OL i skak er ubetinget den vigtigste holdturnering i skak og nogle af skakhistoriens mest berømte partier er spillet ved OL. I flæng kan nævnes Fischer-Tal (Leipzig 1960), Fischer-Botvinnik (Varna 1962) og Korchnoi-Kasparov (Lugano 1982). Fra en dansk vinkel har der også været mange højdepunkter såsom Danmarks sølv ved det første OL i 1927, Bent Larsens helt store gennembrud og guldmedalje på førstebræt ved OL i Moskva 1956, Danmarks 7. plads ved OL 1978, Carsten Høis gevinst mod Boris Gulko i Thessaloniki 1988 - og ved samme OL var Curt Hansen millimeter fra at slå verdensmester Kasparov.

 

Så når vores hold tidligt søndag morgen tager afsted, så har man i al fald lov at drømme om, at nye store kapitler kan skrives ind i den danske OL-historie. Siden holdet blev udtaget i juni måned, har der været afholdt flere træningssamlinger, blandt andet med individuel coaching. Senest var der i forrige weekend en træningsmatch mod et udvalgt dansk hold, hvor resultatet ikke var helt som OL-holdet håbede (men dog en smal sejr på 5½-4½), men man kan håbe på det gamle mundheld om, at "en (halv)dårlig generalprøve giver en god premiere".

 

Den mest håndgribelige målsætning for holdet er uændret den, der blev meldt ud i forbindelse med udtagelsen af holdet, nemlig at holdet samlet vinder rating. Holdet lægger desuden stor vægt på, at alle går til alle partier med den indstilling, at modstanderne i alle matcher og partier skal få det svært - Danmark skal være et hårdt og kæmpende hold at møde!

 

Danmark er seedet 52 ud af hele 185 deltagende lande og ligger dermed til at møde et hold omkring nr. 144. Vindes den match, så kommer Danmark formentligt til at møde et af de topseedede hold i 2. runde.

 

Vores holdopstilling er: 

1. GM Jakob Vang Glud (2514)
2. IM Simon Bekker Jensen (2482)
3. IM Bjørn Møller Ochsner (2462)
4. IM Nikolaj Mikkelsen (2467)
5. IM Jonas Buhl Bjerre (2423)

 

Der vil naturligvis herfra siden blive linket til alle Danmarks matcher i et program, der ser sådan ud: 

 

Mandag den 24. september kl. 13:00: 1. runde 
Tirsdag den 25. september kl. 13:00: 2. runde  
Onsdag den 26. september kl. 13:00: 3. runde 
Torsdag den 27. september kl. 13:00: 4. runde  

Fredag den 28. september kl. 13:00: 5. runde  

Lørdag den 29. september: Fridag
Søndag den 30. september kl. 13:00: 6. runde  
Mandag den 1. oktober kl. 13:00: 7. runde 
Tirsdag den 2. oktober kl. 13:00: 8. runde  
Onsdag den 3. oktober kl. 13:00: 9. runde  
Torsdag den 4. oktober kl. 13:00: 10 runde  
Fredag den 5. oktober kl. 09:00: 11. runde 

 

Holdopstillinger i åben række: HER

 

Link til hjemmesiden for OL i Batumi: https://batumi2018.fide.com/en

 

 

 

Kommende begivenheder

ccc2019

 Fredericia Chess 2019

nm2019

 politiken cup

Afsluttede begivenheder

 DM i Skak 2019

 DanPumps 2018

 horsens lang

 Hurtig DM Senior

 

Øvrigt

 chess house

dsus 50aar_banner

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media