Forside Skakbladet

SKAKBLADET

Dansk Skak Unions trykte medlemsblad.

4 numre årligt.

Redaktion|Abonnement

Annoncer|Indbydelser
Arkiv

 

Aktuelle
ratinglister

klik her

divisionsturneringen

Danbase partiarkiv

 

bent-larsen

Poul Rewitz vandt Kandidatklassen

Poul Rewitz fra SK1968 i Aarhus blev en sikker vinder af Kandidatklassen med scoren 6/7 uden nederlag. Sidste parti endte remis mod Nicolai Brondt Pedersen efter blot tre træk, og dermed kunne Poul Rewitz ikke indhentes.

 

Poul Rewitz har én gang tidligere - tilbage i 2009 - deltaget i Landsholdsklassen, da turneringen dengang blev afholdt i Silkeborg som en open. Men det bliver første gang at han er kvalificeret til at spille i den lukkede gruppe som vi kender den i dag.

 

Vinder af Kandidatklassen 2017: Poul Rewitz fra SK1968. Foto: Mads Boe

 

Jens Ramsdal, som også repræsenterer SK1968 i Skakligaen, vandt titlen som Juniordanmarksmester, som går til den bedst scorende juniorspiller i Kandidatklassen. Titlen blev vundet med 4½ point og en bedre korrektion end Jonas Bjerre fra Skanderborg.

 

Juniordanmarksmester 2017: Jens Ramsdal fra SK1968. Foto: Lars-Henrik Bech Hansen

 

Slutstillingen i Kandidatklassen: 

1. FM Poul Rewitz, SK1968, 6 point
2. IM Tobias Bent Christensen, Århus/Skolerne, 5 point, korrektion 23,5
3. FM Tobias Valentin Rostgaard, BMS, 5 point, korrektion 20,5
4. Nicolai Kvist Brondt Pedersen, BMS, 4½ point, korrektion 24
5. IM Jakob Aabling-Thomsen, Brønshøj, 4½ point, korrektion 23,5
6. Dara Sevkan Akdag, BMS, 4½ point, korrektion 21,5
7. Jens Albert Ramsdal, SK1968, 4½ point, korrektion 21
8. FM Jonas Bjerre, Skanderborg, 4½ point, korrektion 20
9. Rasmus Thøgersen, Jetsmark, 4 point

 

I alt var der 275 turneringsstarter i Rebild og her et overblik over de dygtigere vindere:

 

Danmarksmester: GM Mads Andersen

Danmarksmester i lyn: GM Allan Stig Rasmussen

Juniordanmarksmester: Jens Ramsdal

Vinder af Kandidatklassen: Poul Rewitz

Vinder af Veteranklassen: Thomas Haugaard

Vinder af G7 - Gruppe 1: Jacob Abildlund Brorsen

Vinder af G7 - Gruppe 2: Peter Risgaard Poulsen

Vinder af G7 - Gruppe 3: Henri Tolba

Vinder af Kort Påske 1 - Gruppe 1: Lars Schøning

Vinder af Kort Påske 1 Gruppe 2: Filip Holm
Vinder af Kort Påske 1 Gruppe 3: Daniel Jhaf Madsen
Vinder af G5 1. forløb: Hans Endrup Jacobsen
Vinder af G5 2. forløb gruppe 1: Jens Jørgen Christiansen
Vinder af G5 2. forløb gruppe 2: Ricardo De La Calle Aramburu
Vinder af Kort Påske 2 Gruppe 1: Jens Bo Hansen
Vinder af Kort Påske 2 Gruppe 2: Mikael Horslund

 

Link til hjemmesiden for DM i skak: HER 

 

Link til Facebook for DM i skak: HER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommende begivenheder

 

 horsens lang

 politiken cup

 

Afsluttede begivenheder

 dm logo_2017_skak_dk

 Fredericia 2017

 ccc2016

 politiken cup

Øvrigt

danskskaksalg2

 chess house

dsus 50aar_banner

 DSU Ungdoms Grand Prix

Dansk SkakDommerforening

 reklamebanner-dsu

 skoleskak

www.skak.dk    -    Dansk Skak Union    -    Copyright © 2012. All Rights Reserved

Network Media Hjemmeside fra
Network Media